29 Haziran 2015

  • Paylaş
Düşünce Dergisi Yazı Çağrısı: Devlet Sayısı

Son Teslim Tarihi: 31 Temmuz 2015 Konu Başlıkları Yazı Çağrısı içinde yer almaktadır.

“Dergi, hür tefekkürün kalesidir” der Cemil Meriç. Düşünce Dergisi ise, hür tefekkürün bozkırıdır, kalesi değil. Zira tefekkür/düşünce bir kaleye sahipse, belki de hapsolduğunun farkında olmayan bir şaşkınlık nöbetinden öte bir şey değildir. Tam da bu sebepten, ülke içinde düşünce ismini öyle veya böyle kullanan dergiler “liberal”, “muhafazakâr” gibi öntakılarla düşünce’ye birer kale ve/ya hapishane inşa etmektedirler. Düşünce Dergisi, ismini hür tefekkürün kalesi olmamak kaygısına borçludur. 

Düşünce Dergisi, kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji gibi sosyal bilimlerin birçok alanında kapsamlı çalışmalara yer veriyor. Altı aylık periyotlar dâhilinde çıkarılması planlanan Düşünce Dergisi, dosya konusu ve serbest bölüm olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. İlk sayısında “Türkiye ve Dünya’da Entelektüel”i konu alan Düşünce Dergisi, ikinci sayısında dosya konusu olarak “Varlığı Bir Dert, Yokluğu Yara” olan Para’yı ele almıştır. 

Düşünce Dergisi, Eylül 2015’te yayınlanacak 3. sayısında ise “Devlet” konusunu ele alacaktır. Devlet, kiminin kutsal belleyip vuran eline sarılıp öptüğü kimininse hepten düşman bellediği bir olgu…  Modern zamanlarda hayatın en irticalî faaliyet alanlarına dahi kanun, düzenleme ve dolaylı araçları yoluyla etki eden Devlet, yaşanan/yaşanacak sıkıntıları bertaraf etmek adına sıkı tartışılması ve iyi anlaşılması gereken bir yapı. Bu bağlamda aşağıda belirtilen konu başlıkları ile ilgili çalışmalar başta olmak üzere, Devlet hakkında kaleme alınabilecek sosyoloji, felsefe, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, hukuk ve ilahiyat alanlarındaki yazılara yer verilecektir.

- Devlet Kavramı ve Etrafındaki Tartışmalar

- İslâm’da Devlet Anlayışı

- Türk Devlet Geleneği ve Türk Devlet Felsefesi

- Modern Devletin Doğuşu ve Ulus-Devlet

- Devlet ve Ekonomi İlişkisi

- Din-Devlet İlişkisi ve Laiklik

- Devlet - Hukuk İlişkisi ve Adalet

- Devlet - Sanat İlişkisi ve Devlet Sanatçılığı

- Devlet, Sansür ve Medya

- Ordu - Devlet İlişkisi ve Asker-Sivil Tartışmaları

- Devlet ve Güven, Güvenlik

- Devlet ve Demokrasi

- Kamusal Alan Tartışmaları ve Sivil Toplum

- Küreselleşme ve Devlet

- Devlet, Sosyalizm, Anarşizm ve Totalitaryanizm

- Derin Devlet 

Editöryal sorularınıza en kısa sürede cevap alabilmek için editor@dusuncedergisi.com.tr adresine elektronik posta gönderebilirsiniz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

EROL GÜNGÖR VE DÜŞÜNCE MİRASI

Güvenlik: Kargaşa ve Belirsizlik Çağından Nereye

Düşünce Dergisi'nin Ekim 2017 tarihli 7. Sayı bozkırı kuşatan kenti ele alacak. Bir mimarî unsur olarak, tarihsel bir süreç olarak, sosyal bir ortam olarak ve siyasi bir birim olarak kente dair sosyalbilimsel içerikli yazılara Düşünce Dergisi hoş geldiniz der.

tarihin değişmez akıntısı göç

yeni sayımız çıktı içindekiler

düşünce dergisi sohbetleri - 6 quot devlet idare ve insan

“Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konulu sayımızda “Doğu Batı Denkleminde Adalet” başlıkla yazısıyla dergimizde yer alan Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezinde, 11 Şubat 2017 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Devlet, İdare ve İnsan” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.

düşünce dergisi sohbetleri - 5

Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezi'nde, 24 Aralık 2016 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Müslümanın Parayla İmtihanı” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.


En Çok Okunanlar