23 Kasım 2015

  • Paylaş
Düşünce Dergisi Yazı Çağrısı: Ahlak Sayısı

Yazılar İçin Son Teslim Tarihi: 31 Ocak 2016


“Hür tefekkürün bozkırı” olma gayesiyle uçsuz bucaksız bozkırlarda düşünce evrenini ummanlar kadar genişletmeyi hedefleyen Düşünce Dergisi, kendi gündemi doğrultusunda çalışmalarına hız vermeden devam ediyor. Düşünce Dergisi, her sayısında kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji, hukuk gibi sosyal bilimlerin birçok alanını ihtiva edecek şekilde kapsamlı incelemelere yer veriyor. Altı aylık periyotlarla çıkan derginin her sayısına özel bir dosya konusu belirleniyor ve bu dosyalar etraflıca ele alınıyor.

Gündelik tartışmaların sığlığından kurtularak kendi gündemini belirleyip bu minvalde derinlikli incelemeler yapan Düşünce Dergisi, ilk sayısında “Türkiye’de ve Dünyada Entelektüel” konusunu inceledikten sonra; ikinci sayısında “Para: Varlığı Bir Dert, Yokluğu Yara” dosya konusunu ele almıştır. Üçüncü sayısında ise “Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konusunu incelemiştir. 

Dördüncü sayısında ise “Ahlak” konusunu ele alacaktır. Gerek fikri temelleri açısından gerekse somut hayata uygulanması noktasında önem arz eden konuları inceleme konusu yapan Düşünce Dergisi, Ahlak konusunu da birçok zaviyeden değerlendirmek üzere çalışmalarına başlamış bulunmaktadır. Ahlakın hem felsefi temellerini hem de gündelik hayata yansıyan (yansıması gereken) boyutlarıyla masaya yatırılacağı sayıda dillere pelesenk
olmuş fakat uygulanması noktasında birçok engeli barındıran bir mefhum anlaşılmaya çalışılacak. Nisan 2016’da yayınlanacak olan “Ahlak” konulu dördüncü sayı için aşağıdaki başlıklar ile ilgili çalışmalar başta olmak üzere Ahlak hakkında kaleme alınabilecek farklı alanlardaki yazılara yer verilecektir:

-Devlet ahlakı - bir devlet projesi olarak ahlaklı toplum
-Kurumsal ahlakın imkanı/kurumsal yapıların ahlakiliği mümkün müdür?
-Modern ahlakın (laik) kökenleri
-Etik - ahlak ayrımı (3. madde ile kısmen bağlantılı)
-Kant’ın ahlak anlayışı
-Faydacı ahlak anlayışı - kapitalist bir araç olarak ahlak
-Din güzel ahlaktır - İslam düşüncesinde ahlakın kaynağı
-Ahlaklı toplum - aile ve aile dışı yapıların rollerinin değerlendirilmesi
-Ahlak kurallarının oluşumunda toplumsal mirasın rolü (töre, gelenek vs.)

Editoryal sorularınıza en kısa sürede cevap almak için
editor@dusuncedergisi.com.tr adresine elektronik posta gönderebilirsiniz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

EROL GÜNGÖR VE DÜŞÜNCE MİRASI

Güvenlik: Kargaşa ve Belirsizlik Çağından Nereye

Düşünce Dergisi'nin Ekim 2017 tarihli 7. Sayı bozkırı kuşatan kenti ele alacak. Bir mimarî unsur olarak, tarihsel bir süreç olarak, sosyal bir ortam olarak ve siyasi bir birim olarak kente dair sosyalbilimsel içerikli yazılara Düşünce Dergisi hoş geldiniz der.

tarihin değişmez akıntısı göç

yeni sayımız çıktı içindekiler

düşünce dergisi sohbetleri - 6 quot devlet idare ve insan

“Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konulu sayımızda “Doğu Batı Denkleminde Adalet” başlıkla yazısıyla dergimizde yer alan Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezinde, 11 Şubat 2017 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Devlet, İdare ve İnsan” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.

düşünce dergisi sohbetleri - 5

Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezi'nde, 24 Aralık 2016 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Müslümanın Parayla İmtihanı” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.


En Çok Okunanlar