13 Ekim 2020

  • Paylaş
Yazı Çağrısı: "İktidar: Her Yerde ve Hiçbir Yerde"

Yazılar İçin Son Teslim Tarihi 15 Kasım 2020

Düşünce Dergisi, kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji gibi sosyal bilimlerin birçok alanında kapsamlı çalışmalara yer veriyor. Şimdilik altı aylık periyotlar dâhilinde çıkarılması planlanan Düşünce Dergisi, dosya konusu ve serbest bölüm olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. İlk sayısında dosya konusu olarak “Türkiye’de ve Dünyada Entelektüel” başlığını işleyen Düşünce Dergisi, aydın, münevver, entelektüel kavramlarını masaya yatırdı. İkinci sayısında “Para: Varlığı Bir Dert, Yokluğu Yara” başlığı ile bugün karşısında en büyük imtihanı verdiğimiz şeyi, parayı ele aldı. Düşünce Dergisi’nin üçüncü sayısında dosya konusu “Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” idi. Devleti imkân ve sınırları ile ele alan bu sayıdan sonra dördüncü sayı, “Kaybolan Ahlâkın Peşinde” dosya konulu sayı oldu. Beşinci sayı ise “Düşüncenin Çığlığı: Dil” başlığı ile hazırlandı. Kavram olarak dil felsefesi, işlevleri, etki alanı ile birlikte masaya yatırıldı. Altıncı sayısında “Umuda Yolculuk: Göç” konusu ele alındı. Tarihin en değişmez akıntısı olan göç olgusu tarihten bugüne okunmaya çalışıldı. Yedinci sayıda ise “Kent: İdeoloji mi, Ütopya mı” sorusu soruldu. Kentin neresi olduğu, sınırları, kentlilik kavramı kentin yeni bileşenleriyle birlikte masaya yatırıldı. Düşünce’nin sekizinci sayısı “Kaçışlar Ülkesinin Kaçkın Olmayan Evladı Erol Güngör” özel sayısı olarak hazırlandı. Ülkenin meselelerini bir münevver idraki ve bir edip hassasiyeti ile ele alan Güngör’ün fikriyatı yine kendi eserleri ve ışık tuttuğu eserler üzerinden okunmaya çalışıldı. Dokuzuncu sayı ise “İnsani Varoluşun Bir Boyutu Olarak Bilgi” konusuyla “bilgi” kavramını farklı zaviyelerden ve birçok katmanda ele aldı. Onuncu sayıda ise “Üniversiteyi Yeniden Düşünmek” dosyasıyla üniversite meselesi bir sistem olarak ne olduğu ve olmadığı sorularıyla tartışmaya açıldı. On birinci sayısında ise

“Habbeden Kubbeye Şiddet” dosya konusuyla okuyucusuyla buluştu.

Düşünce Dergisi’nin on ikinci sayısı ise “İktidar: Her Yerde ve Hiçbir Yerde” dosyasıyla hazırlanacak. İktidar kavramı, genelde devletle özdeşleştirilerek ele alınsa da esasında toplumsal her yapıda iktidara rastlanmaktadır. Toplumdaki her düzenlemede, bir güç unsuru bulunduğundan, bu güce bağlı olarak da iktidar mefhumu gündeme gelmektedir. Aileden devlete, iş hayatından sosyal hayata kadar iktidarın farklı yansımalarıyla görünür olmadığı bir yapılanma neredeyse bulunmamaktadır. Her yerde görünür olan iktidar, diğer yandan zamanın ve toplumsal yapının değişmesiyle farklı anlamlar kazandığı gibi; etki alanı ve etki gücü bakımından da toplumlardaki değişimden bağımsız ele alınamamaktadır. İktidar kavramının, gerek etki alanında gerekse algılanış biçiminde yaşadığı sürekli değişim, bu kavramı daima taze tutmakta ve devamlı incelenmesini zaruri kılmaktadır. Bu zaruretten hareketle “hür tefekkürün bozkırında” at koşturmaya niyetlenmiş Düşünce Dergisi de iktidar konusunu, toplumdaki farklı yansımaları ve karşılaştırmalı analizleriyle masaya yatırmaya niyet etti. Geniş bir perspektifle mercek altına alınacak iktidar kavramı, farklı disiplinlerin bakış açısından hareketle kapsamlı bir şekilde incelenecektir. Sayıda sosyoloji, ekonomi, tarih, siyaset ve uluslararası ilişkiler, hukuk, psikoloji ve sosyal psikoloji, iletişim ve medya gibi akademik alanlar başta olmak üzere konuyla bağlantılı diğer çalışmalara yer verilecektir.

Makale teslimi için son tarih: 15 Kasım 2020

Yazar rehberine http://www.dusuncedergisi.com.tr/pages/yazar-rehberi linkinden ulaşabilirsiniz. Editöryal  sorularınıza en kısa sürede cevap alabilmek için kocavdusunce@gmail.com, egltkn@hotmail.com adreslerine elektronik posta gönderebilirsiniz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yazılar İçin Son Teslim Tarihi 15 Kasım 2020

Yazılar İçin Son Teslim Tarihi 1 Şubat 2020

tarihin değişmez akıntısı göç

yeni sayımız çıktı içindekiler

düşünce dergisi sohbetleri - 6 quot devlet idare ve insan

“Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konulu sayımızda “Doğu Batı Denkleminde Adalet” başlıkla yazısıyla dergimizde yer alan Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezinde, 11 Şubat 2017 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Devlet, İdare ve İnsan” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.

düşünce dergisi sohbetleri - 5

Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezi'nde, 24 Aralık 2016 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Müslümanın Parayla İmtihanı” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.

düşünce nin çığlığı dil

5. sayımız çıktı - İçindekiler-


En Çok Okunanlar