29 Haziran 2015

  • Paylaş
kısa para ekonomisi tarihi
kısa para ekonomisi tarihi

Para, tarihin her döneminde gücün ve iktidarın temsili olmuştur. Parayı elinde bulunduran kesimin dışında kalan sınıfların mahrumiyet nedeni, parayı elinde tutan sınıfın güçlü olması ve buna bağlı olarak tahakküm yetkisini kendisinde bulmasıdır. Bu durum yalnızca bir ülke veya bölge için değil, aynı zamanda dünya üzerindeki düzen ve dengeler için de geçerlidir.

Para, tarihin her döneminde gücün ve iktidarın temsili olmuştur. Parayı elinde bulunduran kesimin dışında kalan sınıfların mahrumiyet nedeni, parayı elinde tutan sınıfın güçlü olması ve buna bağlı olarak tahakküm yetkisini kendisinde bulmasıdır. Bu durum yalnızca bir ülke veya bölge için değil, aynı zamanda dünya üzerindeki düzen ve dengeler için de geçerlidir. Bu yazıda, Orta Çağ Avrupası’nın sosyal-siyasi durumunu inceleyecek ve bu dönemde mahrum kalmış serflerin bir sonraki aşamada Doğu ile olan ilişkileri sonucu elde ettikleri maddi güç sayesinde hem Doğu hem de Batı toplumunda meydana getirdiği değişiklikler/yıkımlar anlatılmaya çalışılacaktır.

Paranın Yazıdaki Kullanım Şekli ve Anlamı

‘‘Para’’ tarihin her döneminde gücü temsil etmiştir. Bu güç; sosyal, siyasi ve hukukî alanlarda kendini göstermiştir. Parayı elinde tutan sınıf genellikle iktidara yakın olma eğilimindedir. Böylece iktidar, parayı elinde tutan kesim için daha ulaşılabilir olmuştur. Bu yazıda para kavramı ‘‘kâğıt banknotlar’’ olarak anlaşılmamalıdır. Para, metaya ve her türlü metayı üretme gücüne sahip olan kesimi elinde tutma kudreti/gücü veya buna vesile olan yol olarak anlaşılmalıdır.....Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

yaşlılık meselemiz

Yaşlanmanın problem olarak daha farklı bir boyuta taşınması geleneksel aile yapısındaki bozulmalarla birlikte olmuştur. Sanayileşme ile birlikte yaşanan sosyo-kültürel değişim süreci, yaşlının aile içerisindeki konum ve statüsünün koruma altına alınmış olduğu geleneksel aile yapısında bozulmalar yaşanmasına yol açmıştır...

cemiyetin omuzlarındaki ağır imtihan çocuk emeği meselesi

“Biliyorum ne masal dinlemeye doydular Ne oyun oynamaya…” Yavuz Bülent BÂKİLER

parayı bulan filmini çeker

“Sinema hem bir sanat hem de bir sanayidir; bazı ülkelerde kocaman bir sanayi kolu, ağır sanayi ya da otomotiv sanayisi kadar devasa, önemli ve (bazen) inanılmaz yatırımlarla inanılmaz kârlar getiren.” Giovanni SCOGNAMİLLO

bugünün iktisad dünyasına sunulan farklı bir model ahilik

“Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. İlim, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” “Eline, beline, diline hâkim ol. Aşına, işine, eşine sahip ol.” (Ahi Evran)

ahmet tabakoğlu ile röportaj

Başta söyleyeyim, parayla olan imtihanımızı kaybettik. Gerekçe, zengin olursak itibarımız artar. Oysa zenginliğin sorumluluk isteyen bir şey olduğunu unutup paraya esir olduk.

liberal kapitalizm ve biz

İnsan ne için yaşar? Felsefe ve din kitaplarında bu soruya muhtelif cevaplar verilmiştir. Peki amaç daha çok mutlu olmak mıdır, Allah rızası mıdır, saygın olmak mıdır, onurunu korumak mıdır, daha çok itibar mıdır, güç müdür?


En Çok Okunanlar