Güncelleme: 29 Haziran 2015

  • Paylaş
osmanlı maliyesinde bir finansman aracı olarak kâğıt para
osmanlı maliyesinde bir finansman aracı olarak kâğıt para

Bu yazıda, Sultan Abdülmecid döneminin (1839-1861) para ve finans politikaları, ilk defa çıkarılan kâğıt paranın (kaime) Osmanlı maliyesinde bir finansman aracı olarak kullanılması, piyasada yarattığı sorunlar ve ortadan kaldırılma serüveni genel hatlarıyla incelenecektir.

Bu yazıda, Sultan Abdülmecid döneminin (1839-1861) para ve finans politikaları, ilk defa çıkarılan kâğıt paranın (kaime) Osmanlı maliyesinde bir finansman aracı olarak kullanılması, piyasada yarattığı sorunlar ve ortadan kaldırılma serüveni genel hatlarıyla incelenecektir. II. Mahmud’un (1808-1839) uzun sayılabilecek saltanatında yaşanan iç karışıklıklar ve savaşlarla bu dönemde yapılan reformların maliye üzerine bindirdiği ağır yük, durumu zaten parlak olmayan hazinenin iyice açık vermesine neden olur. Bu dönem Osmanlı tarihinde sikkedeki değerli maden miktarının en fazla azaltıldığı veya diğer bir ifadeyle en büyük tağşişin yapıldığı bir dönem olup 1808-1830 yılları arasında altın sikke 35 ve gümüş sikke ise 37 kere tağşiş edilerek 1808’de 19 kuruş olan 1 sterlin 1839’da 106 kuruşa yükselmiştir.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

yaşlılık meselemiz

Yaşlanmanın problem olarak daha farklı bir boyuta taşınması geleneksel aile yapısındaki bozulmalarla birlikte olmuştur. Sanayileşme ile birlikte yaşanan sosyo-kültürel değişim süreci, yaşlının aile içerisindeki konum ve statüsünün koruma altına alınmış olduğu geleneksel aile yapısında bozulmalar yaşanmasına yol açmıştır...

cemiyetin omuzlarındaki ağır imtihan çocuk emeği meselesi

“Biliyorum ne masal dinlemeye doydular Ne oyun oynamaya…” Yavuz Bülent BÂKİLER

parayı bulan filmini çeker

“Sinema hem bir sanat hem de bir sanayidir; bazı ülkelerde kocaman bir sanayi kolu, ağır sanayi ya da otomotiv sanayisi kadar devasa, önemli ve (bazen) inanılmaz yatırımlarla inanılmaz kârlar getiren.” Giovanni SCOGNAMİLLO

bugünün iktisad dünyasına sunulan farklı bir model ahilik

“Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. İlim, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” “Eline, beline, diline hâkim ol. Aşına, işine, eşine sahip ol.” (Ahi Evran)

ahmet tabakoğlu ile röportaj

Başta söyleyeyim, parayla olan imtihanımızı kaybettik. Gerekçe, zengin olursak itibarımız artar. Oysa zenginliğin sorumluluk isteyen bir şey olduğunu unutup paraya esir olduk.

liberal kapitalizm ve biz

İnsan ne için yaşar? Felsefe ve din kitaplarında bu soruya muhtelif cevaplar verilmiştir. Peki amaç daha çok mutlu olmak mıdır, Allah rızası mıdır, saygın olmak mıdır, onurunu korumak mıdır, daha çok itibar mıdır, güç müdür?


En Çok Okunanlar