29 Haziran 2015

  • Paylaş
bugünün iktisadî dünyasına sunulan farklı bir model: ahilik
bugünün iktisadî dünyasına sunulan farklı bir model: ahilik

“Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. İlim, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” “Eline, beline, diline hâkim ol. Aşına, işine, eşine sahip ol.” (Ahi Evran)

Düşünce sistemlerini açıklamada vazgeçilemeyecek yöntemlerden birisi, sistem ile kurucularının hayatları ve şahsiyetlerini ilişkilendirmektir. Ahîlik düşüncesinin de oluşturulmasına ve geliştirilmesine katkı sağlayan çok sayıda insan vardır. Bunların birkaçının hayatını ve şahsiyetini açıklamak bile böyle bir çalışmanın kapsamını çok genişletir. Bu sebeple çalışmamız sadece Ahîliğin kurucusu olarak bilinen Ahî Evran’ın hayatı ve şahsiyetinin kısaca açıklanması ile sınırlı tutulmuştur.

Aynı yüzyılda yaşamış diğer İslam büyükleri gibi, Ahî Evran’ın da menkıbevî bir şahsiyeti vardır. Menkıbelerde anlatılanlar, hayatın gerçeklerine uymayabilir. Ancak menkıbelerin o şahsa inanan insanlar tarafından zenginleştirildiği ve yaşatıldığı unutulmamalıdır. Başka bir ifadeyle menkıbeler, geçmişte o şahsın taraftarlarınca nasıl görüldüğünü yansıtan kıymetli bilgilerdir. Bu bilgiler sayesinde, Ahîliğin gelişmesine ve yaygınlaşmasına yardımcı olan ortamı daha iyi anlamak mümkün olmaktadır.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

yaşlılık meselemiz

Yaşlanmanın problem olarak daha farklı bir boyuta taşınması geleneksel aile yapısındaki bozulmalarla birlikte olmuştur. Sanayileşme ile birlikte yaşanan sosyo-kültürel değişim süreci, yaşlının aile içerisindeki konum ve statüsünün koruma altına alınmış olduğu geleneksel aile yapısında bozulmalar yaşanmasına yol açmıştır...

cemiyetin omuzlarındaki ağır imtihan çocuk emeği meselesi

“Biliyorum ne masal dinlemeye doydular Ne oyun oynamaya…” Yavuz Bülent BÂKİLER

parayı bulan filmini çeker

“Sinema hem bir sanat hem de bir sanayidir; bazı ülkelerde kocaman bir sanayi kolu, ağır sanayi ya da otomotiv sanayisi kadar devasa, önemli ve (bazen) inanılmaz yatırımlarla inanılmaz kârlar getiren.” Giovanni SCOGNAMİLLO

bugünün iktisad dünyasına sunulan farklı bir model ahilik

“Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. İlim, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” “Eline, beline, diline hâkim ol. Aşına, işine, eşine sahip ol.” (Ahi Evran)

ahmet tabakoğlu ile röportaj

Başta söyleyeyim, parayla olan imtihanımızı kaybettik. Gerekçe, zengin olursak itibarımız artar. Oysa zenginliğin sorumluluk isteyen bir şey olduğunu unutup paraya esir olduk.

liberal kapitalizm ve biz

İnsan ne için yaşar? Felsefe ve din kitaplarında bu soruya muhtelif cevaplar verilmiştir. Peki amaç daha çok mutlu olmak mıdır, Allah rızası mıdır, saygın olmak mıdır, onurunu korumak mıdır, daha çok itibar mıdır, güç müdür?


En Çok Okunanlar