23 Aralık 2016

  • Paylaş
yabancı dilden yabancılaşmaya

İster anadilimiz olsun ister yabancı bir dil olsun, dil öğrenmek hayat boyu devam eden ve birçok alt beceriyi ihtiva eden uzun bir süreç.

İster anadilimiz olsun ister yabancı bir dil olsun, dil öğrenmek hayat boyu devam eden ve birçok alt beceriyi ihtiva eden uzun bir süreç. İnsanlık tarihi ile beraber toplumların kendi dilleri ile ortaya koydukları eserlerin yanı sıra dili işlemek ve nesilden nesile aktarabilmek için farklı yollar bulduklarını görüyoruz. Bu çabalar bizlere uygulamalı dilbilimin alt alanları olan “dil edinimi ve dil öğretim yöntem ve teknikleri” konularında ciddi bir miras bırakmış vaziyette ve gerek dilbilimi ve eğitim bilimleri gerekse diğer disiplinlerdeki çalışmalar bu mirasın çeşitliliği gün geçtikçe arttırıyor. 

Yazının devamı Düşünce Dergisi'nin Dil sayısında...

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Ülkemiz 15 Temmuz’da büyük bir badireden küçük sayılabilecek bir bedelle kurtuldu. Bu darbe girişiminin önceki askerî darbelerden farkı, dinî temelli sivil bir yapının asker uzantıları tarafından gerçekleştirilmiş olmasıydı.

Türk dilinin ve edebiyatının çeşitli ürünlerinin hemen hemen ilk örneklerinin verildiği Eski Uygur Türkçesi döneminde, Eski Uygurların yüksek bir felsefî düşünceye sahip olduklarını gösteren eserler de kaleme alınmıştır. Özellikle Budizm inanışından dolayı pek çok eser Türkçeye tercüme edilmiştir.

İnsan, diğer tüm canlılar gibi kendi cinsi ile iletişim kurmaya ihtiyaç duyan bir varlık. Peki, bunu sağlamanın birçok farklı yolunu geliştirmiş olan insan için, giyinmek de bir iletişim yolu olabilir mi?

Sanatın doğuşuna zemin hazırlayan güzellik arayışı ruhtaki güzelliğin ortaya çıkışıdır aslında. Mağara duvarlarından papirüslere, Roma sütunlarından Anadolu kilimlerine, İnka düğümlerinden Mısır piramitlerine hep hikâyesini daha güzel anlatma peşinde koşmuştur insan. Çünkü hamurunda ve ruhunda güzellik vardır…

Teknesinin ebrûcuyla konuştuğu gibi yaptığı ebrû da konuşur. Marifet, tekneyle aynı dili konuşarak ne söylediğini anlayabilmektedir.

Dil ekolojisi kavramının her yönüyle açıklanabilmesi için, dünya dillerinin aralarındaki karşılıklı ilişki, dillerin konuşucuları ile olan ilişkisi ve dillerin onları kuşatan toplumsal yapılar ve içinde yer aldıkları çevre ile olan ilişkisinin irdelenmesi gerekmektedir.


En Çok Okunanlar