Sayı 14 / Piyasa - 23:29, 08 Mart 2022 Salı
yaşar erdinç’in "36/42 para harekatı – krizlerin belgesel romanı" incelemesi

Bağlam olarak yazarın, kitap içeriğinde önce ekonominin dengelerini anlatıp sonra ekonomik krizleri anlatması, kitabı daha da anlaşılır hale getiriyor. Böylelikle okuyucu olaylara geniş bir perspektiften bakabilme imkanı buluyor.

İnceleme Harekatı

Para Harekatı kitabı gerçekten de tam olarak “Krizlerin Belgesel Romanı”. Kişisel kanaatimce yazar, “Her insanın bir hikayesi vardır ve insanlar hikayelere ilgi duyar, hikayelerle yaşar.” mantığını benimseyerek, diyalogların bol bol yer aldığı, gerçeği ve öyküyü bir bütün halinde birleştirerek adeta yazılı bir hikaye anlatıcılığında bulunuyor. Bunu yaparken hayali karakterler kullanmanın yanı sıra çeşitli makalelerden alıntılar yapıyor ve internet sitelerinden referanslar veriyor. Ayrıca okuyucunun ufkunu açmak için yaşanmış ekonomik krizlerin başrollerine, dünyaca ünlü ekonomistlere ve siyasi kişiliklere de dikkat çekmeyi unutmuyor.

Yazar, literatürdeki birçok ekonomik kriz hakkında yazılmış kitabın aksine okuyucuya salt bilgi vermeyi ve tamamen tarihsel bir kriz anlatımı yapmayı tercih etmiyor. Bunun yerine roman, ders kitabı ve belgesel olmak üzere üç alanda kendisini okuyucuya hissettiriyor. Demem o ki hem bir romanın insana değen tarafını kullanıyor hem bir ders kitabının yol gösterici ve rehber görevini üstleniyor hem de bir belgeselin akıcı hikayesi ve gerçeklerle donatılmış yönünü benimsiyor. En başta da söylediğim gibi, tüm bunları yaparken okuyucuya ekonomik terimleri adeta bir taramalı tüfek gibi saçmak yerine, romanın akışında yer yer kullanarak kitapseverleri ekonomik terimlerle boğmamayı tercih ediyor. Yoğun bir jargon kullanmak yerine sade bir anlatım tarzı benimsiyor. Bu bağlamda aslında yazar, amacına ulaşmıştır diyebiliriz çünkü ekonomik terimlere uzak her bir kitapsever bu eseri rahatlıkla okuyabilir ve bu sayede ekonomi hakkında birçok bilgiye ulaşabilir.

Yazının devamı Düşünce Dergisi'nin "Piyasa" sayısında...