Güncelleme: 29 Mart 2018

  • Paylaş
YAZI ÇAĞRISI

Güvenlik: Kargaşa ve Belirsizlik Çağından Nereye

Güvenlik: Kargaşa ve Belirsizlik Çağından Nereye

Türkiyemiz, ancak çok katmanlı doğası idrak edilerek yorumlanabilecek bir güvenlik krizleri zinciriyle yüz yüze. En dış katmanda, istikrarını yitirmeye başlayan uluslararası sistemdeki dalgalanmalar yer alıyor. Türkiye’nin yakın çevresindeki çatışma coğrafyasını ortaya çıkaran bölgesel kaos, rekabetten husûmete evrilen küresel dinamiklerin müdahaleleriyle sürekli çehre değiştirerek tahribatını derinleştiriyor. Sert esen uluslararası ve bölgesel rüzgarların kavşağındaki ülkemiz, darbe girişimlerinden terör eylemlerine uzanan geniş bir yelpazede tezahürlerini hissettiğimiz saldırı dalgalarıyla “beka sorununu” tartışıyor.

Söz konusu manzara, karşımızdaki güvenlik gündemlerinin iç, bölgesel ve küresel sistemlerdeki nisbî istikrar dönemlerinde olduğu gibi yalnızca tekil doğaları ve teknik hususiyetleri etrafında tahlilini yetersiz kılıyor. Bu türden araştırmaları; kimlikler ve âidiyetler, inançlar ve ideolojiler, bölgesel/küresel jeopolitik ve uluslararası siyasi ekonomi gibi alanlarla irtibatlandırarak Türk milletine istikbal için ufuk çizgileri gösterecek kolektif entelektüel mesailere ihtiyaç var.

Düşünce dergisinin “Güvenlik: Kargaşa ve Belirsizlik Çağından Nereye?” başlıklı özel sayısında, bu ihtiyacı hisseden kalemlerin ana hatlarına yukarıda işaret ettiğimiz geniş güvenlik tarifiyle irtibatlı çalışmalarına yer verilecek. Bu çerçevede, problematik pergelinin merkezine Türkiyemizin hâlihazırdaki güvenlik meselelerini yerleştirerek tahlil, tespit, geleceğe dönük öngörü ve teklifleriyle katkıda bulunacak bilim insanı ve araştırmacılarımızı, teşkiline çalıştığımız tefekkür zeminine iştirak için davet ediyoruz. Özel sayımızda; güvenlik çalışmaları, uluslararası ilişkiler, uluslararası siyasi ekonomi, jeopolitik/tarihsel jeopolitik, sosyoloji ve ilahiyat başta olmak üzere sosyal bilimlerin muhtelif disiplinlerinden temel meselemizle bağlantılı çalışmalara yer verilecektir.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

EROL GÜNGÖR VE DÜŞÜNCE MİRASI

Güvenlik: Kargaşa ve Belirsizlik Çağından Nereye

Düşünce Dergisi'nin Ekim 2017 tarihli 7. Sayı bozkırı kuşatan kenti ele alacak. Bir mimarî unsur olarak, tarihsel bir süreç olarak, sosyal bir ortam olarak ve siyasi bir birim olarak kente dair sosyalbilimsel içerikli yazılara Düşünce Dergisi hoş geldiniz der.

tarihin değişmez akıntısı göç

yeni sayımız çıktı içindekiler

düşünce dergisi sohbetleri - 6 quot devlet idare ve insan

“Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konulu sayımızda “Doğu Batı Denkleminde Adalet” başlıkla yazısıyla dergimizde yer alan Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezinde, 11 Şubat 2017 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Devlet, İdare ve İnsan” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.

düşünce dergisi sohbetleri - 5

Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezi'nde, 24 Aralık 2016 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Müslümanın Parayla İmtihanı” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.


En Çok Okunanlar