29 Mart 2018

  • Paylaş
YAZI ÇAĞRISI

EROL GÜNGÖR VE DÜŞÜNCE MİRASI

EROL GÜNGÖR VE DÜŞÜNCE MİRASI

“Dergi, hür tefekkürün kalesidir” der Cemil Meriç. Düşünce Dergisi ise, hür tefekkürün bozkırıdır, kalesi değil. Zira tefekkür/düşünce bir kaleye sahipse, belki de hapsolduğunun farkında olmayan bir şaşkınlık nöbetinden öte bir şey değildir. Tam da bu sebepten, ülke içinde düşünce ismini öyle veya böyle kullanan dergiler “liberal”, “muhafazakâr” gibi öntakılarla düşünce’ye birer kale ve/ya hapishane inşa etmektedirler. Düşünce Dergisi, ismini hür tefekkürün kalesi olmamak kaygısına borçludur.

 Düşünce Dergisi,kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji gibi sosyal bilimlerin birçok alanında kapsamlı çalışmalara yer veriyor. Yılda iki sayı yayınlanan Düşünce Dergisi, dosya konusu ve serbest bölüm olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. İlk yedi sayısında entelektüeller, para, devlet, ahlâk, dil, göç ve kent gibi tabiri caizse netameli konuları ele alan Düşünce Dergisi, yeni sayısında vefatının 35. Yılı münasebetiyle merhum Erol Güngör’ü ve bugüne bıraktığı düşünce mirasını konu ediniyor.

 Erol Güngör, Taşer’in Aydınlattığı Dünya isimli yazısında “şimdiye kadar hep önce iman sonra şüphe yolunu tuttuk, şimdi de şüphe ile başlayarak imanı arayalım” demekte ve modern anlamda Türk sosyal bilim hayatının ilk büyük ismi Gökalp ve takipçilerinin toplumsal meselelerde yapageldikleri keyfi kavramsallaştırmalarla ve meselelere bakış tarzıyla hesaplaşmakta, yani bir nevi “epistemolojik kopma”ya nezaret etmektedir. Birçoklarının iddia ettikleri üzere Güngör, Gökalp’in meselelerine Yahya Kemal gibi yaklaşan bir entelektüel, bir mütefekkirdir.

 Tarihe, tarih eğitimine, tarih şuuruna ve kültüre verdiği ehemmiyetle milliyetçiliği, “milletini sevmek” gibi totolojik bir mecradan bir “medeniyet hamlesi” olmaya eserleriyle taşımıştır Erol Güngör. “Milliyetçilik her memlekette ve o memlekete mahsus şartlar altında değişkenlik gösterir” diyebilen bir entelektüel olarak Güngör, sosyal bilimsel bilginin –bir şekilde birisi hep ihmal edilen- iki yüzüne da vurgu yapabilmesi hasebiyle de ayrıca dikkate değerdir.

 Milliyetçiliğin, “bir iç harp ideolojisi” haline geldiği yıllarda eserlerini kaleme alan Güngör, devrin(in) anti-komünizm cereyanından da etkilenmiş ve belki de asıl eserini yazamadan aramızdan ayrılmıştır. Dolayısıyla yaptıklarıyla, ama daha da önemlisi yapmak istedikleri ve yap(a)madıklarıyla Erol Güngör, üzerinde durulmaya değer bir bilim adamıdır.

 Düşünce Dergisi, “Erol Güngör ve Düşünce Mirası” dosya konulu 8. sayısında Erol Güngör’ü hatırlayıp hatırlatmak istediği kadar onu yeniden okumayı, anlamayı ve anlamlandırmayı murat etmektedir. Bu doğrultuda sayıda, gerek Güngör’ün telif ve tercüme eserleri ve bu eserlerdeki çalışma konularına dair gerekse Güngör’ün eserlerini verdiği entelektüel iklimi ve etkile(n)diği diğer düşünce zanaatkarlarına dair çalışmalara yer verilecektir.

 Editöryal sorularınıza en kısa sürede cevap alabilmek için egltkn@hotmail.com ve ersalaytekin1@hotmail.com adreslerine elektronik posta gönderebilirsiniz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

EROL GÜNGÖR VE DÜŞÜNCE MİRASI

Güvenlik: Kargaşa ve Belirsizlik Çağından Nereye

Düşünce Dergisi'nin Ekim 2017 tarihli 7. Sayı bozkırı kuşatan kenti ele alacak. Bir mimarî unsur olarak, tarihsel bir süreç olarak, sosyal bir ortam olarak ve siyasi bir birim olarak kente dair sosyalbilimsel içerikli yazılara Düşünce Dergisi hoş geldiniz der.

tarihin değişmez akıntısı göç

yeni sayımız çıktı içindekiler

düşünce dergisi sohbetleri - 6 quot devlet idare ve insan

“Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konulu sayımızda “Doğu Batı Denkleminde Adalet” başlıkla yazısıyla dergimizde yer alan Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezinde, 11 Şubat 2017 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Devlet, İdare ve İnsan” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.

düşünce dergisi sohbetleri - 5

Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezi'nde, 24 Aralık 2016 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Müslümanın Parayla İmtihanı” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.


En Çok Okunanlar