21 Temmuz 2017

  • Paylaş
devlet, idare, insan

Düşünce Dergisi kapsamında her sayıdan sonra, öne çıkan yazıların yazarlarıyla okurları bir araya getirmeyi hedefleyen Düşünce Sohbetleri’nin “Devlet” sayısı için konuğu Prof. Dr. Yücel Oğurlu oldu.

Düşünce Dergisi kapsamında her sayıdan sonra, öne çıkan yazıların yazarlarıyla okurları bir araya getirmeyi hedefleyen Düşünce Sohbetleri’nin “Devlet” sayısı için konuğu Prof. Dr. Yücel Oğurlu oldu. 11 Şubat 2017 tarihinde KOCAV Erol Güngör Kültür Merkezi Ömer Lütfi Mete salonunda gerçekleşen Düşünce Sohbeti’nin konusu “Devlet, İdare, İnsan”dı.

Prof. Dr. Yücel Oğurlu iki saat kadar süren sohbet boyunca sohbetimizin başlığında yer alan üç konuyu hem ayrı ayrı hem de birbirleriyle ilişkili olarak anlattı ve sohbetin sonuna doğru dinleyicilerden gelen soruları cevapladı. Genel itibariyle “devlet” hususu çevresinde gelişen sohbette, hocamız öncelikle toplumların oluşmasına ve bu sürecin devlet kavramını nasıl ortaya çıkardığına değindi. Özellikle aile mefhumu üzerinde duran Prof. Dr. Oğurlu, ailedeki sosyal doku ve yapılanmanın toplumsal yapının bütün parçalarında kendisini gösterdiğini belirterek “devlet” adını verdiğimiz yapı içerisinde tarihsel süre boyunca ailenin ne kadar önemli bir yerde olduğuna dair açıklamalar yaparak konuşmasına devam etti.

Doğu ve Batı medeniyetlerinde devlet kavramındaki algısal farklılıklara değinen Prof. Dr. Oğurlu, Batı’daki devlet anlayışının devleti sabit bir yapı olarak gördüğünü, bizde ise sürekliliği ve hareketliliği ifade eden “devlet” tabiriyle bu kavramın isimlendirildiğini anlattı. Batı için Hegelci yaklaşımın önemi üzerine de konuşan Prof. Dr. Yücel Oğurlu, sonraki süreçte yine Batı’da ortaya çıkan Faşizm ve Liberalizm üzerinden Batı’daki devlet, idare ve insan hususlarının nasıl ele alındığından bahsetti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Düşünce Dergisi’nin “Dil” dosyası kapsamında yedincisi düzenlenen Düşünce Sohbeti’ne İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Elmalı konuk oldu ve “Eski Türklerden Günümüze Dil ve Düşünce” başlıklı bir sohbet gerçekleştirildi.

Düşünce Dergisi kapsamında her sayıdan sonra, öne çıkan yazıların yazarlarıyla okurları bir araya getirmeyi hedefleyen Düşünce Sohbetleri’nin “Devlet” sayısı için konuğu Prof. Dr. Yücel Oğurlu oldu.

Kültür Ocağı Vakfı çatısı altında gerçekleştirilen Düşünce Sohbetleri’nin üçüncü buluşmasını Düşünce Dergisi'nin “para” konulu ikinci sayısına paralel olarak ekonomist; bankacılık ve finans uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Erdinç ile gerçekleştirildi.

düşünce dergisi sohbetleri-4

“Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konusuyla yayımlanan dördüncü sayımızın konuğu Şenol Durgun ile "Düşünce Hayatımızda Devlet" üzerine...

düşünce dergisi sohbetleri-3

Yaşar Erdinç ile "2016’da Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Fırsatlar ve Riskler” üzerine...Tarih:9 Ocak 2016 KOCAV Erol Güngör Kültür Merkezi

Türkiye’de ve Dünyada Entelektüel” dosya konusuyla hazırlanan 1. sayıda “Aydın Biz’ den Değildir” başlıklı röportaj üzerinden gerçekleştirilen sohbet, “Biz’ den Olmak Ne Demektir? Aidiyet ve Mensubiyet Açısından Bir İnceleme” alt başlığıyla gerçekleştirildi.


En Çok Okunanlar