26 Ocak 2022

  • Paylaş
istanbullular’dan istanbul değerlendirmesi

düşünce dergisi sohbetleri - 14 Düşünce Dergisi'nin "kent" dosya konulu yedinci sayısı kapsamında Düşünce Dergisi Sohbeti'nin konuğu "İstanbullular Adlı Romanda İstanbulluluk, İstanbul ve Kentli Olma Kültürü“ yazısıyla yer alan Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Özmen oldu.

İlmin ve sanat sohbetlerinin gerçekleştirildiği Düşünce Sohbetleri’nin on dördüncüsünde konuğumuz Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Özmen oldu. Özmen’in Düşünce Dergisi’nin “Kent” dosya konulu yedinci sayısında “İstanbullular Adlı Romanda İstanbulluluk, İstanbul ve Kentli Olma Kültürü” başlıklı yazısı incelendi. Gerçekleştirilen hoş sohbette Buket Uzuner’in kaleme aldığı İstanbullular romanını Dr. Öğr. Üyesi Özmen eşliğinde inceledik ve yorumladık. Necmettin Özmen kitap incelemesini büyük fotoğraftan küçük parçalara giderek anlattı. Romanın iki türden oluştuğunu; bir kurgu yönü, ikinci olarak İstanbul’un İstanbul’u anlattığı güzel bir şehrengiz olduğundan bahsetti. İstanbullular romanını üç başlıkta ele aldı: Mekân, zaman ve kahramanlar. Eser, 2005 senesinde Atatürk Havalimanı’nda karşılaşarak tanışan 15 kişinin 4 saatini ve sohbetlerini anlatmaktadır. Atatürk Havalimanı’nda farklı kesimlerden oluşan bu küçük topluluk bir nevi İstanbul’u temsil etmiştir. Roman farklı kökenlerden, ekonomik durumlardan ve farklı karakterlerden oluşan bir kurgu. Karakterlerden her birinin İstanbul’la bir gönül bağı bulunmakta. Kimi İstanbul’a aşık, kimi İstanbul’un derdinden dert edinmiş, kimi İstanbul’un ta kendisi olmuş, kimi ise memleket hasretinde... Yedi tepeli güzel şehir İstanbul hakkında ufak anekdotların oluğu bir eser olduğu yorumlarında bulunuldu.

İstanbullu Kimdir?

Necmettin Özmen, yazarın romanda gerçek İstanbullu olarak örnek gösterdiği tiplerin yanında taşradan gelenler olarak betimlediği İstanbulluluğu özümseyememiş iki grup olduğundan bahsetti. Necmettin Özmen, “Esas İstanbullular İstanbul’u özümseyenlerdir demektedir yazar. Romanda İstanbul’u benimseyenler genelde Rumlar, Levantenler, Ermeniler olarak anlatılmıştır. Özümseyemeyen kesimse sonradan gelen olarak adlandırılan Anadolular olarak romanda geçmektedir.” sözleriyle romana olan eleştirisini belirtti. Romanın yıllardan beri süregelen Rum, Ermeni, Türk ve daha nice asılların karışmasıyla bir dünya şehri olduğundan bahsetti. Özmen yazarın ana fikrini “kanlar ve döller karışmıştır.” sözleriyle açıkladı. Sohbetimiz soru cevap kısmıyla sona erdi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

dijitalleşme ve piyasanın e- hali

düşünce sohbetleri - 19 Düşünce Dergisi’nin “Piyasa(laşma): İdeoloji Mi Ütopya mı?” başlıklı 14. sayısı sayısının editörü İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Arş. Gör. Dr. Muhammed Fatih Karakaya'nın yöneticiliğinde, 26 Şubat 2022 tarihinde KOCAV TV Youtube kanalı üzerinden çevrimiçi olarak yayınlanan Düşünce Sohbeti'nin konukları Borsa İstanbul Özel Pazar Kıdemli Uzmanı Abdurrahman Kılıç ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Orhan Önder oldu.

uluslararası finans sistemi ve dolar üzerine

düşünce sohbetleri - 18 Düşünce Dergisi'nin "Piyasa" dosya konulu on dördüncü sayısı kapsamında 22 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen ve yöneticiliğini Arş. Gör. Ali Kürşat Sak'ın üstlendiği üstlendiği Düşünce Sohbeti'nin konuğu, Atilla Yeşilada oldu.

piyasa ve piyasalaşmanın sosyal hayata etkisinin değerlendirilmesi

düşünce sohbetleri - 17 Düşünce Dergisi'nin "Piyasa" dosya konulu on dördüncü sayısı kapsamında 25 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen ve moderatörlüğünü Üzeyir Doğan'ın üstlendiği Düşünce Sohbeti'nin konukları “Piyasa-Ahlâk İlişkisi Üzerine” yazısıyla Dr. Ahmet Coşkun, “İslami Bankalar Kalkınmayı Sağlar mı?” yazısıyla Dr. Erhan Akkaş ve “Piyasanın Krizleri” yazısıyla Ali Kürşat Sak idi.

bilgiye üç farklı yaklaşım gadamer attas foucault

düşünce sohbetleri - 16 Düşünce Dergisi'nin "bilgi" dosya konulu dokuzuncu sayısı kapsamında 20 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen Düşünce Sohbeti'nin konukları “Gadamer ve Ontolojik Hermeneutik” yazısıyla İlay Aygün Kılıç, “İslam, Sekülerizm ve Bilginin Batılı Olmaktan Kurtarılması” yazısıyla Kevser Karaca Çalık ve “Foucault’ da Bilgi, Güç ve Söylem” yazısıyla Mesut Aytekin idi.

düşünce dergisi sohbetleri - 14 Düşünce Dergisi'nin "kent" dosya konulu yedinci sayısı kapsamında Düşünce Dergisi Sohbeti'nin konuğu "İstanbullular Adlı Romanda İstanbulluluk, İstanbul ve Kentli Olma Kültürü“ yazısıyla yer alan Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Özmen oldu.

kentsel yabancılaşmadan özgürlüğe giden bir yol var mı

düşünce sohbetleri - 15 Düşünce Dergisi'nin "kent" dosya konulu yedinci sayısı kapsamında 11 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen Düşünce Sohbeti'nin konuğu “Kentsel Yabancılaşmadan Özgürlüğe Giden Bir Yol Var mı?” başlıklı yazısıyla yer alan İbni Haldun Üniversitesi İnsan ve Toplum bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Erkilet idi.


En Çok Okunanlar