08 Haziran 2016

  • Paylaş
düşünce dergisi sohbetleri-4
düşünce dergisi sohbetleri-4

“Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konusuyla yayımlanan dördüncü sayımızın konuğu Şenol Durgun ile "Düşünce Hayatımızda Devlet" üzerine...

 

KOCAV Düşünce Dergisi Sohbetleri’nin dördüncüsü KOCAV Erol Güngör Kültür Merkezi Ömer Lütfi Mete Salonu’nda 7 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleşti. Düşünce Sohbbetleri’nde bu kez Düşünce Dergisi’nin “Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konusuyla yayınlanan üçüncü sayısının dosya editörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Şenol Durgun’u dinledik. Prof. Dr. Durgun, Düşünce Dergisi Devlet sayısında “Devlet, Yapı ve İşlev” başlığıyla yayınlanan yazısından yola çıkarak “Düşünce Hayatımızda Devlet” üzerine konuştu.

Prof. Dr. Durgun yaygın olan Liberal düşüncenin aksine Türk-İslam dünyasındaki devlet felsefesine uygun görüşler paylaştı. Prof. Dr. Durgun, sözlerine şu şekilde başladı: “Türk siyasal kültüründe genellikle devlet denildiği zaman modern zamanlardaki gelişmeler üzerinden analizler yapmaya çalıştık; hem devletimizin siyasetini hem de toplumun devletle olan ilişkilerini daha çok bu modern paradigma üzerinden analiz etmeye, kavramaya çalıştık. Bazı şeyleri anlamakta ya da analiz etmekte bazı sıkıntılar mevcuttu. Müfredat tamamen batı endeksli, Avrupa merkezli bir yaklaşım var. Daha doğrusu oryantalist bir anlayış çok baskın bir şekilde eğitim hayatımızda yahut üniversitelerimizde yer almakta.”

Prof. Dr. Durgun, sohbette Süleyman Demirel’den, Mehmet Sağlam’a, Yekta Güngör Özden’den, Mehmet Ağar’a kadar farklı ideoloji sahibi birçok kişinin devlet hakkındaki sözlerine yer verip farklı ideolojilerine rağmen devlet hakkında oldukça benzer ifadeler kullandıklarına değindi. Bu isimlerin hepsi de devletin üstünlüğünü savunmakta, örneğin Süleyman Demirel: “Devlet bir muhteşem kurumdur. Konu devlet olunca ‘ulu orta’ konuşmamalı. Konu neyse üstüne git. Ama devleti gagalama.” demişti. Yine, Yekta Güngör Özden de: “Devlet küçülmeyecek kadar büyüktür. Elde bir delil yoktur, o yüzden devleti suçlayamam. Devlet büyüktür, uludur ve yücedir. Devleti asla suçlamam. Şayet kanıtlanırsa, şahısların sorumluluğundan söz edilebilir; devlet suçlu olamaz.” ifadelerini kullanmıştı.

Daha sonra Türk tarihinde devletten ve  “kut” anlayışından bahsetti: “...Devletin bir yüceliği, bir kutsallığı söz konusudur. Yani insan fani, dünya fani ama devlet ebed, müddettir. Bir anlamda devlet bu dünyanın malı değildir. Bu aslında İslami kültürden devşirilen bir yaklaşım değil, antik dönemden bize gelen bir yaklaşımdır.” Prof. Dr. Durgun 82 Anayasası’nda yer alan “Hiçbir menfaat ve düşünce kutsal Türk devleti karşısında koruma bulamaz” ifadesinin 1995 yılında “kutsal” kelimesi yerine “yüce” kelimesinin konulmasından ve diğer anayasalarda da devleti korumaya yönelik ifadelerin kullanıldığını belirterek konuşmasını bitirdi. Sohbet, soru-cevap faslı ve seminere katılanların katkılarıyla sona erdi.

 İlgili Konular Şenol Durgun
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Düşünce Sohbetleri - 12 Düşünce Dergisi'nin "Erol Güngör" dosya konulu sekizinci sayısı kapsamında 13 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen Düşünce Sohbeti'nin konuğu "Erol Güngör’de sosyal ve kültürel değişme kavramına bakış" başlıklı yazısıyla dergide yer alan Düşünce Sohbeti'nin konuğu İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ensar Yılmaz oldu.

Düşünce Sohbetleri - 13 Düşünce Dergisi'nin "Kent" dosya konulu yedinci sayısı kapsamında 14 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Düşünce Sohbeti'nin konuğu "Günümüz şehirlerinde kültürümüzle var olmak" başlıklı yazısıyla dergide yer alan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Oğurlu oldu.

düşünce sohbetleri - 11 Düşünce Dergisi'nin "Kent" dosya konulu yedinci sayısı kapsamında 19 Ocak 2019 tarihinde düzenlenen Düşünce Sohbeti'nin konuğu "İnsan ve Şehir" başlıklı yazısıyla dergide yer alan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıdvan Şentürk oldu.

düşünce sohbetleri - 10 Düşünce Dergisi'nin "Dil" dosya konulu beşinci sayısında "Nutuk ve Vaaz: Belagat ve Fesahat Döngüsü" başlıklı yazısı ile yer alan Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Adem Bölükbaşı, 24 Mart 2018 tarihinde Düşünce Sohbetleri'nin konuğu oldu.

düşünce sohbetleri - 9 “Tarihin Değişmez Akıntısı: Göç” dosya konulu altıncı sayımızı merkeze koyarak planladığımız Düşünce Sohbetleri'nin dokuzuncusunu “Göçmenlik Bir Buğulu Cam Halidir” röportajıyla yazarlarımız arasında yer alan Gökhan Duman’ın katılımıyla, KOCAV Erol Güngör Kültür Merkezinde, 24 Şubat 2018 Cumartesi günü gerçekleşti.

Türkiye ye Son Dönem Göçler ve Suriyeliler

lmi bilgilerin genişletilmesi ve yeni fikirlerin üretiminin arttırılmasını hedefleyen Düşünce Dergisi, yazar ve okurun bir araya geldiği “Düşünce Dergisi Sohbetleri”nin sekizincisini gerçekleştirdi. Düşünce Dergisi'nin "Göç" dosya konulu 6. sayısı kapsamında düzenlenen sohbete İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel konuk oldu.


En Çok Okunanlar