Güncelleme: 23 Haziran 2021

  • Paylaş
yazı çağrısı: “piyasa(laşma): dünü, bugünü, yarını”

Yazılar için son teslim tarihi: 31 Ağustos 2021

Yazılar İçin Son Teslim Tarihi

31 Ağustos 2021

“Dergi, hür tefekkürün kalesidir” der Cemil Meriç. Düşünce Dergisi ise, hür tefekkürün bozkırıdır, kalesi değil. Zira tefekkür/düşünce bir kaleye sahipse, belki de hapsolduğunun farkında olmayan bir şaşkınlık nöbetinden öte bir şey değildir. Tam da bu sebepten, ülke içinde düşünce ismini öyle veya böyle kullanan dergiler “liberal”, “muhafazakâr” gibi öntakılarla düşünceye birer kale ve/ya hapishane inşa etmektedirler. Düşünce Dergisi, ismini hür tefekkürün kalesi olmamak kaygısına borçludur.

Düşünce Dergisi,kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji gibi sosyal bilimlerin birçok alanında kapsamlı çalışmalara yer vermektedir. 2014 yılından bu yana altı aylık periyotlar dâhilinde çıkan Düşünce Dergisi, dosya konusu ve serbest bölüm olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Daha önceki sayılarında entelektüel, para, devlet, ahlâk, dil, göç, kent, Erol Güngör, bilgi, üniversite, şiddet, iktidar ve sinema temalarını ele alan Düşünce Dergisi, yeni sayısında çeşitli yönleriyle piyasa ve piyasalaşmayı ele alma amacındadır.

Piyasa ve piyasacı anlayışın giderek toplumu her yandan kuşattığı bir devirde piyasa ve piyasalaşmanın dününe ve bugününe bakmak, yarınına dair çıkarımlarda bulunmak ve onu çeşitli yönleriyle ele almak, yaşanan süreci daha iyi anlama ve kendimizi konumlandırmada önemli bir eşik olacaktır.

Düşünce Dergisi, Ekim 2021’de yayınlanacak sayıda piyasayı çeşitli disiplinlerin bakış açısından ele almak üzere sizleri davet ediyor. Sayıda para piyasaları, emek piyasaları, konut piyasası, tüketici piyasaları, borç piyasaları, İslami ekonomi ve finans, tarih boyunca pazar ve piyasalar, dijital piyasalar, piyasa ahlâkı, eğitimin piyasalaşması, bilginin piyasalaşması, sanatın piyasalaşması, sporun piyasalaşması, emekliliğin piyasalaşması, din ve piyasa ilişkisi, edebiyat ve piyasa ilişkisi vb. konular ele alınacaktır.

Sizleri, piyasa ve piyasalaşmaya dair bu ve benzeri konularda Düşünce Dergisi’ne katkıda bulunmaya ve hür düşüncenin bozkırında at koşturmaya davet ediyoruz.

Not: Editöryal sorularınıza en kısa sürede cevap alabilmek için zinderud@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yazılar için son teslim tarihi: 1 Mart 2022

Yazılar için son teslim tarihi: 31 Ağustos 2021

Yazılar için son teslim tarihi: 1 Eylül 2021

Dergimiz, KOCAV Vakıf Merkezinin yanı sıra kitap satış sitelerinden de temin edilebilmektedir.

tarihin değişmez akıntısı göç

yeni sayımız çıktı içindekiler

düşünce dergisi sohbetleri - 6 quot devlet idare ve insan

“Halk İçinde En Muteber Nesne: Devlet” dosya konulu sayımızda “Doğu Batı Denkleminde Adalet” başlıkla yazısıyla dergimizde yer alan Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Kültür Ocağı Vakfı, Erol Güngör Kültür Merkezinde, 11 Şubat 2017 saat 17.00'da gerçekleştirilecek, “Devlet, İdare ve İnsan” başlıklı Sohbetimize davetlimizsiniz.


En Çok Okunanlar