21 Temmuz 2017

  • Paylaş
devlet, idare, insan

Düşünce Dergisi kapsamında her sayıdan sonra, öne çıkan yazıların yazarlarıyla okurları bir araya getirmeyi hedefleyen Düşünce Sohbetleri’nin “Devlet” sayısı için konuğu Prof. Dr. Yücel Oğurlu oldu.

Düşünce Dergisi kapsamında her sayıdan sonra, öne çıkan yazıların yazarlarıyla okurları bir araya getirmeyi hedefleyen Düşünce Sohbetleri’nin “Devlet” sayısı için konuğu Prof. Dr. Yücel Oğurlu oldu. 11 Şubat 2017 tarihinde KOCAV Erol Güngör Kültür Merkezi Ömer Lütfi Mete salonunda gerçekleşen Düşünce Sohbeti’nin konusu “Devlet, İdare, İnsan”dı.

Prof. Dr. Yücel Oğurlu iki saat kadar süren sohbet boyunca sohbetimizin başlığında yer alan üç konuyu hem ayrı ayrı hem de birbirleriyle ilişkili olarak anlattı ve sohbetin sonuna doğru dinleyicilerden gelen soruları cevapladı. Genel itibariyle “devlet” hususu çevresinde gelişen sohbette, hocamız öncelikle toplumların oluşmasına ve bu sürecin devlet kavramını nasıl ortaya çıkardığına değindi. Özellikle aile mefhumu üzerinde duran Prof. Dr. Oğurlu, ailedeki sosyal doku ve yapılanmanın toplumsal yapının bütün parçalarında kendisini gösterdiğini belirterek “devlet” adını verdiğimiz yapı içerisinde tarihsel süre boyunca ailenin ne kadar önemli bir yerde olduğuna dair açıklamalar yaparak konuşmasına devam etti.

Doğu ve Batı medeniyetlerinde devlet kavramındaki algısal farklılıklara değinen Prof. Dr. Oğurlu, Batı’daki devlet anlayışının devleti sabit bir yapı olarak gördüğünü, bizde ise sürekliliği ve hareketliliği ifade eden “devlet” tabiriyle bu kavramın isimlendirildiğini anlattı. Batı için Hegelci yaklaşımın önemi üzerine de konuşan Prof. Dr. Yücel Oğurlu, sonraki süreçte yine Batı’da ortaya çıkan Faşizm ve Liberalizm üzerinden Batı’daki devlet, idare ve insan hususlarının nasıl ele alındığından bahsetti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Düşünce Sohbetleri - 12 Düşünce Dergisi'nin "Erol Güngör" dosya konulu sekizinci sayısı kapsamında 13 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen Düşünce Sohbeti'nin konuğu "Erol Güngör’de sosyal ve kültürel değişme kavramına bakış" başlıklı yazısıyla dergide yer alan Düşünce Sohbeti'nin konuğu İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ensar Yılmaz oldu.

Düşünce Sohbetleri - 13 Düşünce Dergisi'nin "Kent" dosya konulu yedinci sayısı kapsamında 14 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Düşünce Sohbeti'nin konuğu "Günümüz şehirlerinde kültürümüzle var olmak" başlıklı yazısıyla dergide yer alan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Oğurlu oldu.

düşünce sohbetleri - 11 Düşünce Dergisi'nin "Kent" dosya konulu yedinci sayısı kapsamında 19 Ocak 2019 tarihinde düzenlenen Düşünce Sohbeti'nin konuğu "İnsan ve Şehir" başlıklı yazısıyla dergide yer alan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıdvan Şentürk oldu.

düşünce sohbetleri - 10 Düşünce Dergisi'nin "Dil" dosya konulu beşinci sayısında "Nutuk ve Vaaz: Belagat ve Fesahat Döngüsü" başlıklı yazısı ile yer alan Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Adem Bölükbaşı, 24 Mart 2018 tarihinde Düşünce Sohbetleri'nin konuğu oldu.

düşünce sohbetleri - 9 “Tarihin Değişmez Akıntısı: Göç” dosya konulu altıncı sayımızı merkeze koyarak planladığımız Düşünce Sohbetleri'nin dokuzuncusunu “Göçmenlik Bir Buğulu Cam Halidir” röportajıyla yazarlarımız arasında yer alan Gökhan Duman’ın katılımıyla, KOCAV Erol Güngör Kültür Merkezinde, 24 Şubat 2018 Cumartesi günü gerçekleşti.

Türkiye ye Son Dönem Göçler ve Suriyeliler

lmi bilgilerin genişletilmesi ve yeni fikirlerin üretiminin arttırılmasını hedefleyen Düşünce Dergisi, yazar ve okurun bir araya geldiği “Düşünce Dergisi Sohbetleri”nin sekizincisini gerçekleştirdi. Düşünce Dergisi'nin "Göç" dosya konulu 6. sayısı kapsamında düzenlenen sohbete İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel konuk oldu.


En Çok Okunanlar