06 Mayıs 2021

  • Paylaş
teknik sonuçlar estetik nedenler ses ve sinema

Sesin eklenmesi sessizliğin de kendi başına dramatik bir öge olarak ele alınabilmesini sağlamıştır… Konuşmaların ve doğal seslerin kullanımı sayesinde, sinema gerçeğe daha çok yaklaşmıştır. Çünkü bu ögeler günlük yaşayışımızın ayrılmaz birer parçasıdır.

Ses, fiziksel bir öge olmasının yanı sıra estetik haz oluşturmada da önemli bir yere sahiptir. Bu özelliği sese ilişkin tanımları da farklılaştırmaktadır. Sesi, “akustik bir dalganın doğurduğu işitme duygusu” olarak tanımlayan Sözen (2003), sesin öncelikli olarak teknik boyutuna dikkat çekmektedir. Sese ilişkin tanımlar göz önüne alındığında, genellikle sesin estetik değil teknik boyutunun öne çıktığı görülmektedir. Bunun nedeni ise ses ögesinin ortaya çıkış itibariyle sanattan daha eski bir geçmişe sahip olmasıdır. Bununla birlikte sinemanın ortaya çıkışı ve yaygınlaşması ile sesin estetik bir öge olarak kullanımı da zorunlu olmaya başlamıştır.

Irving Thalberg, sessiz film dönemini anlatan bir yazısında “sessiz filmler asla sessiz olmamıştı” demektedir. Lumiere Kardeşler’in 1895 yılında Paris’te halka açık olarak izlettirdikleri ilk sessiz filmler de dahil olmak üzere, filmlerde bir ses ögesi olan müzik hep olmuştur (aktaran Cook, 1990:23).

Ses kayıt endüstrisinin gelişimi Thomas Edison’un, 1877’de Fonografı bulmasıyla başlamıştır. Edison 1888’de üzerine ses kaydedilen mum silindirli Fonograf ’ı ile (ve daha sonra da kameranın ilk biçimi sayılan Kinetoskop adını verdiği gösterim aygıtıyla) 15 metrelik bir film şeridinin üzerindeki görüntüleri kesintisiz olarak art arda yansıtmayı başarmıştır (Ceram, 2010: 167, Yağmur ve Özkılınç, 2010).

 

Yazının devamı Düşünce Dergisi'nin Sinema sayısında...

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Sinema, ister sanat olsun ister mekanik bir üretim; reklamlardan seyircilere, toplumdan bireye, teknolojiden sanata, gündelik hayatın hemen her alanını kapsayan kültür endüstrisinin önemli bir aracıdır.

Sesin eklenmesi sessizliğin de kendi başına dramatik bir öge olarak ele alınabilmesini sağlamıştır… Konuşmaların ve doğal seslerin kullanımı sayesinde, sinema gerçeğe daha çok yaklaşmıştır. Çünkü bu ögeler günlük yaşayışımızın ayrılmaz birer parçasıdır.

Cinsiyet kimliklerinin, bireysel beden türlerinin fiziki gerçeklik düzeyinde eşitlenmesi, insanlık tarihinin gelişimine başlangıcından itibaren temel teşkil eden heteroseksüelliğin ve ailenin belirleyicilik rolünün göreceleşmesine ve giderek anlamını yitirmesine yol açmıştır.

Sinema belge film ile başlamış, belge filmler kurgu sayesinde sinema dili ve estetik ile harmanlanarak belgesel filmi oluşturmuştur. Belgesel film gerçeği sanatın estetiği ile anlatarak birçok açıdan gerçeğin etkisini de arttırmaktadır. İzleyici belgesel sinemacının anlattığı gerçeği etkilenerek izlemektedir.

nazif tunç ile röportaj

“anadolu’nun ıssızlaşan, bozkıra dönen güzel medeniyetini, kültürünü, sinemayla yeşertecek insanlara ihtiyacımız var”

İnsanlık sinemayı keşfettikten ve sinemayı geliştirerek tüm insanların ulaşabileceği bir konuma getirdikten sonra felsefe de sinemanın sunduğu yenilikleri fark ederek sinemayı kendisine çalışma alanı olarak belirlemiştir. Modern sinema, felsefi yönden birçok düşünür tarafından farklı biçimlerde yorumlanmıştır.


En Çok Okunanlar