06 Nisan 2015

  • Paylaş
tek kitap üzerinden hocaoğlu analizi
tek kitap üzerinden hocaoğlu analizi

2010 yılında vefat eden merhum Durmuş Hocaoğlu’nun Laisizm’den Millî Sekülerizm’e kitabı geçtiğimiz aylarda KOCAV Yayınları tarafın- dan yeniden basıldı.

2010 yılında vefat eden merhum Durmuş Hocaoğlu’nun Laisizm’den Millî Sekülerizm’e kitabı geçtiğimiz aylarda KOCAV Yayınları tarafın- dan yeniden basıldı. Kitabı elimize aldığımızda günlük hayatımızı kuşatmış olan meseleleri ele alıp, parçalara ayırırken onları çözmek için de yöntemler sunan ve hemen her Türk için okunması gereken bir kitap olduğunu görüyoruz. Bunu fark ettikten sonra yapılacak şey bu değerli kitap üzerine düşünüp, kitabın temel noktaları üzerinden yeni tartışmalar çıkarıp gerekirse de ciltler dolusu kitaplar yazmaktır. İşbu yazı da tek kitap üzerinden hem Durmuş Hocaoğlu’nun fikir altyapısını hem de kitabın kendi içeriğini analiz etme amacıyla yazılmıştır. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Düşünce Dergisi'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Sayı 1 - Entelektüel içinddekiler

İnsan, “sonsuz, sınırsız ve sırasız” bir evrende, kendi varlığını, bütün- lüğünü, canlılığını sürdürür. İnsanlar bunlardan kaynaklanan “belirsiz, tanımsız, bilinmez” gerginlik hallerini “belirli, tanımlı ve bilinir” kılmaya çalışır. İnsanın bu çabalarına en büyük destek din, tarih ve kültürden gelmektedir. İnsanlar, hayata din, tarih ve kültür ile tutunurlar.

-türk milliyetçiliğinin türk sineması’ndaki serüveni üzerine kısa bir inceleme-

tutulmus  akılla ironi ye bag lanan bel

Teknoloji ve küreselleşmeye paralel olarak günümüz toplumlarının yaşam tarzları ve buna bağlı olarak toplumsal-kültürel yapıları hızla değişiyor.

carl schmitt in politik romantizmi

Romantizm 19. yüzyılda Avrupa’da edebiyatta, sanatta ve entelek- tüel alanda ortaya çıkmış bir akım olarak tarif edilir. ugün “romantizm”, “romantik” denince akla aşkla duyguyla yoğrulmuş insanlar ve bunların sergiledikleri hareketler gelmektedir.

bir entelektu el hastalıg ı olarak mu kemmelliyetc ilik

Mükemmele ulaşma kaygısı, insanların üretkenliğini de olumsuz etkileyebilmektedir. Bu kaygı yalnızca yapılan işi en iyiye ulaştırma yönünde gayret etmek şeklinde ilerlemez. Zaman zaman başarısızlıktan kaçma olarak da kendini gösterebilmektedir.


En Çok Okunanlar